Rakousko

Rakousko je typicky alpská země, která je rájem nejen pro milovníky lyžování. Nádherné horské masivy, stovky jezer, neponičená příroda, unikátní architektura vytvářející neopakovatelný genius loci, stabilní ekonomická i politická situace, typická rakouská pohostinnost. Připočteme-li dobrou dopravní dostupnost, dává nám to vnitrozemskou zemi, v níž Češi (s výjimkou Slovenska) vlastní zřejmě nejvíce nemovitostí.

Apartmány a byty v Rakousku na prodej

Největšímu zájmu se pochopitelně těší takzvané ski apartmány v alpských střediscích. Češi lyžování milují a do Rakouska si zvykli jezdit na dovolené i prodloužené víkendy. V případě apartmánů v Alpách se často jedná o tzv. ski in / ski out, tedy apartmány v objektech, kdy můžete tzv. před domem nazout lyže a před domem je po návratu z lyžování zase sundat.

Většina majitelů svoje nemovitosti využívá po několik týdnů v roce a ve zbylém čase je prostřednictvím specializovaných firem dále pronajímá. Velké množství staveb v rakouských alpských střediscích dokonce spadá do kategorie, u kterých je majitel přímo povinen je k dalšímu pronájmu nabízet. Jedná se o model výhodný pro všechny strany. Alpská střediska díky tomu mohou žít množstvím návštěvníků, majitelé nemovitostí inkasují zisky z pronájmů, které mohou dosahovat až na úroveň kolem 8 % ročně, a díky tomu všemu bohatne i státní pokladna resp. pokladny místních samosprávných celků a obcí. Výhodou je i to, že alpská centra již většinou nejsou jen zimními středisky, ale sezona je tu celoroční se dvěma hlavními vrcholy v zimě a létě.

Vedle rakouských alpských středisek jako je Zell am See, Kaprun, Soelden, Schladming, Zillertall a další se zájmu tuzemských i zahraničních investorů těší byty ve městech jako Vídeň, Salzburg apod.  Ceny za nejluxusnější byty a apartmány se pohybují v řádu milionů Eur, exkluzivní byty splňující požadavky náročnější klientely v rakouské metropoli i v alpských střediscích lze ale pořídit i za ceny v řádu stovek tisíc Euro.

Rakousko reality a nemovitosti

Koupě bytu nebo apartmánu v Rakousku

Proces koupě nemovitosti v Rakousku probíhá dle platného rakouského právního řádu. Občané České republiky mohou nabývat rakouské reality přímo do svého vlastnictví. V případě některých nemovitostí (jak již bylo naznačeno výše) jsou majitelé povinni nemovitost pronajímat turistům. Při koupi nového domu nebo bytu ale vzniká nárok na vrácení DPH.  Dále existují ještě dvě kategorie realit: k trvalému bydlení (není možné používat jako rekreační nemovitost, jsou určené k celoročnímu bydlení) a dále nemovitosti pro tzv. druhé bydlení (Zweitwohnsitz). Ty je možné užívat bez zvláštních omezení, pro vlastní potřebu, bez nutnosti dalšího pronájmu.