Chorvatsko

Slunce, moře, pláže, nádherná příroda, bohatá historie. Země tisíců ostrovů a ostrůvků, romantických zátok, ale také příjemných a pohostinných lidí. To vše je Chorvatsko.

Lákadlem jsou ale také místní nemovitosti.   Byt nebo apartmán na Jadranu si pořizují cizinci z celé Evropy. Důvody pro pořízení nemovitosti v Chorvatsku jsou nasnadě: vlastní užívání k rekreačním účelům, pronájem, nebo kombinace obou uvedených důvodů.

Apartmány a byty v Chorvatsku na prodej

Menší apartmány v lokalitách podél jaderského pobřeží a na chorvatských ostrovech můžete koupit i za částky pod 100 000 Euro. V případě luxusních bytů a apartmánů se cena odvíjí od lokality, velikosti bytu, vybavenosti, použitých materiálů a dalších běžných atributů ovlivňujících cenu nemovitosti.  Není problém najít zde skutečně luxusní byty splňující i ty nejnáročnější požadavky. V případě těchto exkluzivních nemovitostí se cena běžně může pohybovat v řádu stovek tisíc i milionů eur.

V Chorvatsku je možné koupit byt v klasickém bytovém domě, v rámci apartmánových domů stavěných především za účelem rekreačního využití nebo apartmán v některém z luxusních resortů hotelového typu. Především při koupi tohoto typu nemovitosti je možné apartmán v době vlastní nepřítomnosti dále pronajímat.

Nemovitosti v Chorvatsku na prodej

Koupě bytu nebo apartmánu v Chorvatsku

Důležitým datem v novodobé historii Chorvatska se stal 1. červenec 2013. Den, kdy se Chorvatsko stalo členským státem Evropské unie. Členství v unii přineslo mnohá pozitiva a zjednodušení ve vzájemných vztazích. Nemovitosti ale mohli občané České republiky v Chorvatsku kupovat přímo již od roku 2009. A to jako fyzické i právnické osoby. Další možností pro investici do chorvatských realit je založení firmy v Chorvatsku (obdoba české společnosti s ručením omezeným), do jejíhož vlastnictví je  možné nemovitost zakoupit.

Určitým specifikem chorvatského realitního trhu je velké množství nezkolaudovaných nemovitostí nebo nemovitostí postavených bez stavebního povolení. Někteří neseriózní realitní agenti jsou ochotní prodat nemovitost za každou cenu a těm, kterým pak zůstanou oči pro pláč, jsou noví majitelé nemovitostí. Chorvatská vláda totiž v poslední době proti podobným stavbám velmi důrazně vystupuje. Nákup se proto vyplatí provést pokud možno přes důvěryhodnou a prověřenou realitní společnost mající se zdejším realitním trhem praktické zkušenosti. Více o této problematice si můžete přečíst např. v  článku Rizika nákupu nemovitosti v Chorvatsku na vlastní pěst.