Nejdražší byty světa

Pokud budeme pátrat po nejdražších bytech světa, logicky budeme muset zaměřit pozornost na nemovitosti v zahraničí. I když za nejdražší byty v Česku zaplatíte částky v úrovni kolem 100 milionů korun, v porovnání se zahraničím se jedná o drobné, za které byste si v nejdražších bytech světa koupili sotva předsíň, a to ještě bez vybavení.

Majitelé luxusních nemovitostí v případě prodeje nestojí o přílišnou publicitu a sestavování jakýchkoliv objektivních žebříčků je proto obtížné. Za nejdražší byt v České republice se přesto považuje byt na Malé Straně v Praze. Zmiňovaných 100 mil. Kč v tomto případě zaplatíte za 865 m2 obytné plochy. Byt vznikl rekonstrukcí deseti původních bytů a vedle haly, kuchyně s jídelnou a dvou pokojů pro hosty nabízí 3 koupelny, bazén, saunu, fitness, hernu, knihovnu, galerii, společenskou místnost, pracovnu pět ložnic a celou řadu technických či úložných prostor.

To v New Yorku se za rekordní považoval nákup bytu za 88 milionů dolarů. Exkluzivní apartmán v blízkosti Central Parku pro svoji dceru koupil ruský miliardář Dmitry Rybolovlev. Mimochodem právě majitel fotbalového klubu AS Monaco a jeden z nejbohatších lidí světa si před nedávnem připsal i další rekord. Tím byl nejdražší rozvod všech dob, při kterém musel svojí exmanželce vyplatit částku kolem 90 miliard korun. Kdyby to Rybolovlev v době nákupu bytu tušil, možná by se jeho dcera musela smířit s o něco skromnějším bydlením.

Zatímco ceny nemovitostí ve Španělsku šly po krizi výrazně dolů, v Anglii, jmenovitě v Londýně, ceny soustavně rostou. Proto vás možná nepřekvapí, že nejdražší byt, který je zde momentálně na prodej, vyjde na cca 600 milionů korun. Ovšem pozor, ani zdaleka se nejedná o nejhodnotnější byt v Londýně. Nejdražší je pouze při přepočtu ceny za jeden metr čtvereční. Ta vychází na 5 130 liber. Čtyřložnicový byt se nachází na Grosvenorském náměstí v prestižní čtvrti Mayfair. Konkrétně na této adrese vzrostly ceny nemovitostí od roku 2000 o těžkou uvěřitelných 310 %, díky čemuž je Grosvenorské náměstí nejdražším v Londýně. Skutečně nejdražší byt v Londýně se nachází v rezidenci Hyde Park One a jeho cena je 100 milionů Eur.

Jedny z nejdražších bytů a apartmánů na světě bychom měli hledat také v Monaku. Za 1 milion dolarů zde pořídíte pouhopouhých 15 metrů čtverečních obytné plochy. Alespoň o pět metrů více si za stejnou částku pořídíte v Hongkongu, o 10 pak v již zmiňovaném Londýně. Pod „stupni vítězů“ pak skončil Singapur, Ženeva, New York, Sydney a Paříž. Top desítku pak uzavírají Moskva a Šanghaj.

Data z žebříčku potvrzuje i to, že zřejmě nejdražší byt světa, jehož cena je 300 milionů Eur, se nachází právě b Monaku. V rámci luxusního komplexu Tour Odeon bude nabízený exkluzivní apartmán s výhledem na moře rozkládající se na celkem pěti podlažích. Celková výměra bytu je 3 300 metrů čtverečních, v rámci kterých je k dispozici soukromá tělocvična, sauna nebo vyhřívaný bazén.