Byty v zahraničí jako investice

Investování do nemovitostí patří mezi nejbezpečnější způsob uložení finančních prostředků dostupný nejen odborníkům, ale i běžným investorům, kteří nemusí mít specifické znalosti potřebné například pro obchodování na burze.

Koupě investičního bytu patří k nejjednodušším způsobům investic v realitní oblasti. Historické změny spojené s pádem komunismu ve střední a východní Evropě, vstupem České republiky do Evropské unie, ale i postupující propojování celého světa přináší nové možnosti i při investování do nemovitostí.

Politické a geografické limity se smazávají a i Češi mohou uvažovat o nákupu nemovitosti v zahraničí. O tom, zda dát přednost koupi v tuzemsku nebo v cizině, by měl rozhodovat především způsob, jakým chcete nemovitost využívat a také předpokládané a výnosy a míra zhodnocení vložených prostředků.

Do Česka navíc dorazil trend běžný v zemích západního světa a tím je koupě nemovitostí v turisticky oblíbených lokalitách. Jedná se především o byty u moře a o apartmány v Alpách, tzv. ski nemovitosti. Většina lidí si je pořizuje za účelem vlastní rekreace v kombinaci s jejich dalším pronajímáním. Vše funguje docela jednoduše. Majitel apartmánu svoji nemovitost využívá po zvolenou část roku (například několik týdnů – samozřejmě je možné tuto dobu rozdělit na několik částí), ve zbývajícím čase pověřená agentura nabízí apartmán či dům pro další turistické využití. Tímto způsobem lze dosáhnout vyšších výnosů než při dlouhodobém pronájmu bytů. Dovolená ve vlastním je pak příjemným bonusem navíc.

Další oblíbenou variantou je investice do bytů v metropolích. Nemovitosti v hlavních městech ale i dalších důležitých centrech obecně přinášejí možnost zajímavých investic. Hlad po bytech tu je velký, protože zde obvykle mají sídla nejrůznější firmy, instituce, vládní úřady, univerzity atd. Na rozdíl od nemovitostí v turistických regionech je zde výnos stavěn na střednědobých a dlouhodobých pronájmech. Částky inkasované za nájmy jsou často podstatně vyšší než v jiných částech dané země. To je ale vykoupeno vyšší cenou nemovitosti, která je obvykle také o řád vyšší než v menších městech.

Kalkulovat lze také se zhodnocením nemovitosti v čase. Příkladem mohou být nemovitosti v Londýně, jejichž ceny raketově rostly mimo jiné proto, že v nich bezpečný přístav pro svoje finance hledali investoři ze zemí výrazně postižených celosvětovou ekonomickou krizí. Na zhodnocení lze sázet i u nemovitostí určených pro druhé bydlení. Počet staveb v nejtěsnější blízkosti moře, stejně jako v exkluzivních lokalitách alpských horských středisek, je limitován prostorem, ale často také nařízeními úřadů, které počet staveb v těchto místech výrazně limitují nebo dokonce úplně zakazují. To u již postavených staveb dává dobrý potenciál pro růst jejich ceny. A překrásné výhledy na hladinu moře nebo panorama horských vrcholků jsou a budou k nezaplacení.