Apartmány na horách vábí investory

Realitní trh ovlivnila celosvětová pandemie koronaviru poměrně nečekaným způsobem. Nedošlo k žádnému drastickému poklesu cen domů a bytů, výrazně vzrostl zájem o nemovitosti pro druhé bydlení.

Pandemie citelně zasáhla sektor hotelů. Řada z nich svoji činnost ukončila nebo ukončí, jejich prostory se zhusta budou přestavovat na byty, po kterých poptávka neklesá. Podle realitních makléřů je ostatně více než polovina z nich nakupována na investici, nikoliv za účelem vlastního bydlení.

Stále větším problémem ale je, že zatímco ceny bytů ve městech rostou, nájmy naopak klesají a finanční síla nízko a středně příjmových skupin, které většinou nájemní bydlení využívají, se bude spíše zhoršovat. To není dobrá vyhlídka pro výnosovost této investice do budoucna.

Investoři nejsou hloupí a tuto situaci si moc dobře uvědomují. Stejně tak touhou lidí trávit svůj čas v příjemném prostředí blízko přírodě. Ať už se jedná o dobu strávenou na home office, což je jednoznačně další z trendů, který nám koronavirová pandemie zanechá i do budoucna, nebo na dovolených.

A v případě dovolených se také mění preference. Od neosobních velkých hotelových komplexů k menším a bezpečnějším apart hotelovým projektům nebo přímo samostatným vilám a domům resp. samostatně pronajímaným apartmánům.

Raketově roste zájem o nemovitosti pro druhé bydlení v zahraničí. Tedy typicky o nemovitosti u moře, u jezer a na horách. Investiční apartmány na horách dávají na výběr mezi tuzemskem a zahraničním. Kdo touží po moři, musí jednoznačně volit zahraničí.

Na zmíněném trendu, kdy se jako perspektivní jeví právě nemovitosti pro druhé bydlení, se shodují i zástupci realitních fondů. Zároveň ale platí, že majitelé tuzemských nemovitostí na horách se jich zbavovat nechtějí. I proto se stále větší pozornost obrací do zahraničí, zejména k zemím jako je Rakousko, Slovensko, Itálie nebo Francie. Číslem jedna pro tuzemské investory zůstává především Rakousko, což je dáno především dobrou dopravní dostupností, nabídkou kvalitních projektů, mimořádnou stabilitou tamního realitního trhu a také poměrem ceny/výkon u nakupovaných nemovitostí.